Adaptacja > Budowa > Samodzielność
Posted on 21/02/2014 by nemesis
Kolejne kroki rozwoju tradera systemowego:
1. Adaptacja
Krok ten polega na przyswojeniu cudzych rozwiązań tradingowych w taki sposób, aby możliwe było bezwzględne zawieranie transakcji w zgodzie z zasadami wyjściowymi. Uzyskanie takiego stanu jest możliwe, tylko w przypadku kiedy posiadamy dostęp do pełnej formalizacji (zamkniętego zbioru) pierwotnych zasad systemu. Tylko w ten sposób możliwe jest uniknięcie subiektywności powodującej potrzebę zastanawiania się nad tym: „co zrobi rynek?”.
Przykładem jest tutaj adaptacja Volcano System.
2. Budowa
Kolejnym krokiem jest samodzielna budowa systemu transakcyjnego. W sytuacji kiedy trader przerobił już odpowiednią ilość cudzych rozwiązań tradingowych, ma możliwość oceny nurtu, który chciałby dalej zgłębiać. Jest to idealny moment na poszukiwanie własnej drogi rozwoju przez samodzielne opracowanie zasad interpretacji zachowania ceny na wykresie. Dzięki takiemu podejściu można stworzyć metodę dopasowaną do osobistych predyspozycji, dyspozycyjności czasowej czy też zasobów kapitałowych. Wszystko dzięki temu, że wzięliśmy sprawy w swoje ręce.
Jak możemy pomóc w drugim etapie?
- Budowa zyskownych systemów transakcyjnych:
www.traderteam.pl/towar/szczegoly/59/budowa-zyskownych-systemow-transakcyjnych - Manager na giełdzie:
www.traderteam.pl/towar/szczegoly/57/manager-na-gieldzie
3. Samodzielność
Dalszym krokiem jest już tylko pełna samodzielność oraz doskonalenie warsztatu tradingowego. W tym zakresie istotną rolę odgrywa intuicja, która odpowiednio trenowana przy okazji adaptacji oraz budowy systemów, pozwala na głęboką specjalizację w wybranym zakresie metodologicznym. Nie polega ona co prawda na ocenie rynku przez pryzmat doświadczeń, a raczej na ich wykorzystaniu przy samym doborze odpowiednich narzędzi do rynku na którym chcemy akurat operować. W tym zakresie ważna jest odpowiednia motywacja, gdyż monotonności nie rekompensują nawet wysokie stopy zwrotu, będące czymś naturalnym.
A Ty, na jakim jesteś etapie rozwoju?
Zostaw komentarz