Korony skandynawskie a decyzja EBC
Posted on 18/06/2018 by Piotr Majda
Z początkiem poprzedniego tygodnia na Twitter, zrobiliśmy krótką ankietę o tym jakie będzie najważniejsze wydarzenie nadchodzących pięciu dni.
#Najważniejsze wydarzenie najbliższego tygodnia od 11.06 do 15.06 na rynku wolutowym to:
https://t.co/LCJluAiqSz— Piotr Majda (@PiotrMajda) 10 czerwca 2018
Kilkunastu inwestorów wybrało spotkanie prezydenta Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Un za wydarzenie najważniejsze. Następnie wskazanie to decyzja FED a dopiero potem decyzja Europejskiego Banku Centralnego, która wywołała największe zamieszenie na rynkach i spowodowała silne osłabienie euro oraz wzrost europejskich indeksów giełdowych. Zaskoczenie to wynikało głównie z tego, że EBC przeniósł planowaną pierwszą podwyżkę stóp na drugą połowę 2019 roku.
Władze banków centralnych odpowiedzialne za politykę monetarną, podobnie jak np. Narodowy Bank Polski z uwagą śledzą poczynania jakie wynikają z decyzji EBC. Riksbank, zaraz po tym jak wprowadzono na dużą skalę wykup aktywów w strefie euro ten sam zabieg wprowadził w Szwecji, aby uniknąć silnego umocnienia korony do euro i jednocześnie nie zmniejszać atrakcyjność tamtejszych eksporterów.
W ostatnim jednak czasie przedstawiciele Riksbanku oczekują silniejszej korony i nie widzą przeszkód w tym, aby korona szwedzka umiarkowanie się umacniała. W ostatnich tygodniach to umocnienie w końcu miało miejsce i po kilku miesiącach wybijania nowych szczytów na parach EURSEK i USDSEK, dobre odczyty inflacyjne ze Szwecji umocniły koronę szwedzką.
Poniżej notowania korony szwedzkiej i norweskiej względem dolara amerykańskiego.
Źródło: MetaStock / Thomson Reuters
Poniżej notowania korony szwedzkiej i norweskiej względem euro.
Źródło: MetaStock / Thomson Reuters
Korona norweska, także w ostatnich tygodniach i miesiącach nabiera na sile a prezes Norges Banku oświadczył, że po miesiącach wakacyjnych dojdzie do podwyższenia stóp procentowych w Norwegii. Ostatnie odczyty inflacyjne to potwierdzają i inflacja w krajach skandynawskich zgodnie z oczekiwaniami przybiera na sile.
Źródło: MetaStock / Thomson Reuters
Zeszłotygodniowy komunikat EBC o tym, że przesuwa możliwość podniesienia stóp na drugą połowę 2019 roku powoduje, że SEK i NOK, jeżeli nie zmienią retoryki komunikatów z posiedzeń w sprawie stóp mogą dalej przybierać na sile. Jednak znając dotychczasowe poczynania Riksbanku, który zawsze swoje komunikaty dostosowuje do EBC oraz np.ostatnie decyzje NBP, które zapowiadają następną podwyżkę w 2020 roku a wcześniej 2019 powoduje, że jest duże ryzyko tego, że komunikaty ze strony norweskiej i szwedzkiej także będą gołębie i równoległe z retoryką EBC co jest w sprzeczności z obecnym stanem.
W najbliższy czwartek poznamy najnowsze decyzje z Norwegii, które powinny ukierunkować zachowanie korony norweskiej na najbliższe tygodnie. Jeżeli komunikat będzie zgodny z tym co obecnie wiemy co można się spodziewać silniejszego impulsu umacniając NOK. Wycofanie się z podwyżki jesiennej spowoduje, że najprawdopodobniej ostatnie spadki na EURNOK zostaną zniesione i będziemy mieli powrót do słabszych koron skandynawskich.
W kolejnych tygodniach (3 lipca) poznamy decyzję Riksbanku, która także silnie będzie wpływać na notowania korony szwedzkiej w najbliższych tygodniach.
Inne artykuły warte przeczytania:
Zostaw komentarz